banner

balatonfured-csopaki borvidék

A Balaton északi partjának keleti medencéjében, Balatonfőkajártól Zánkáig terjedő partszakasz első és második hegyvonulata alkotja a borvidéket. A szőlőtermesztés szempontjából fontos területeket lankás hegylábfelszín és mérsékelten meredek hegységperemi formák alkotják. Klímáját a Bakony-hegység völgyeiből lezúduló hideg levegő és a medence déli oldalán elnyúló Balaton határozza meg.

A borvidék változatosságát jól jellemzi, hogy az itt termő szőlőkből nem csak a borvidék nevével, hanem Tihany, Nivegy-völgy, illetve Csopak névvel is találkozhatunk borokkal, amelyek külön szabályozás alapján készülnek.

A szőlőtermesztés alapjait a kelták és a rómaiak teremtették meg. A borvidék középkori fejlődése szempontjából meghatározó volt a tihanyi bencés apátság, mely a környező húsz falu legnagyobb szőlőbirtokosaként irányította a borvidék fejlődését.

A borvidék egyik jellemző helyi fajtája a Juhfark, amelynek ősi között a honfoglaló magyarok által behozott szőlőfajták is megtalálhatók. A régi fajtaszerkezet a filoxéravészt követően jelentősen átalakult, mivel a korábban termesztett fajták többsége eltűnt a borvidékről.

A borvidék életében meghatározó Balatonfüred város, amely 1987-től a Szőlő és Bor Nemzetközi Városa rangot használhatja.

A termőterületet alkotó települések

terkep

Terméktípusok Balatonfüred-Csopak névvel

Bor: fehér, rozé, vörös

Tihany névvel

Bor: rozé, vörös

Terméktípusok Nivegy-völgy vagy Csopak névvel

Bor: Hegybor fehér, dűlős bor fehér

A termőterület talaja

A borvidék jellegzetes és egyedülálló talajtani képződménye a vörös erdőtalaj, mely a magas vas-oxid tartalmú permi homokkő mállására vezethető vissza. A borvidék boraira a magas ásványianyag-tartalom a jellemző. A Tihanyi hegység 7 millió éves ősvulkán, amely talaja ásványi anyagokban rendkívül gazdag tufa kőzeten alakult ki, és a vörösbor szerkezetét, érlelhetőségét biztosítja. Csopak környékén a lankás hegylábfelszíni területek alapkőzetét is a vörös permi homokkő alkotja. A Nivegy-völgy talajában az agyagos réteg alatt mindenhol a mészkő az uralkodó alapkőzet.

Főbb szőlőfajták

Olasz rizling, Szürkebarát, Furmint, Chardonnay Kékfrankos, Cabernet sauvignos, Zweigelt, Merlot, Kékoportó

Tippek, ötletek

Sétáljunk el a Sajkodi-öbölbe, ahol a Balaton egyetlen érintetlen partszakaszát csodálhatjuk meg, majd onnan fel a sziklás gerincre, hogy felülről is megcsodáljuk a tájat. Az élményt egy kajakozás teszi teljessé naplementekor az öbölben.

Béreljünk biciklit Dörgicsén (aludjunk is ott, ha tehetjük), a közúton tekerjünk át Vászolyon és Pécselyen, majd a tó felé fordulva kanyarodjunk rá a hegyek tó felőli oldalának, ahol dűlőutakon keresztül juthatunk vissza Dörgicsére. Egész napos program, legyen nálunk elegendő ivóvíz!

További információk